Na automatickou převodovku si zvyknete rychle!

sportaky.eu_autoskolaking_cz_nahledovy

Vyhlídli jste si automobil s automatickou převodovkou, ale umíte jezdit jen s manuálem? Z automatu nemusíte mít strach – na absenci klasické šaltrpáky si velmi rychle zvyknete. Ostatně na pouťovém autodromu jste s řízením nikdy problém neměli, nebo snad ano? Zeptali jsme se instruktorů z pražské autoškoly KING, na co si dát pozor.

Autoškola Praha upřesňuje, že automobil s automatickou převodovkou může řídit každý, kdo má řidičské oprávnění pro skupinu B. Ovšem řidiči, kteří mají v dokladech uvedeno B-automat, nemohou legálně vozidla s manuální převodovkou řídit. Hrozí jim stejný postih jako při jízdě bez řidičského průkazu a pokuta ve výši několika desítek tisíc korun.

Pravdou je, že řízení automobilu s automatem je velmi příjemné a jakmile si zvyknete na dva pedály namísto tří, pravděpodobně nebudete chtít měnit. Stačí, když dáte volič do příslušné polohy a pak už jen používáte plyn a brzdu – automatická převodovka za vás obstará řazení.

 

Co znamenají písmena u poloh voliče automatu?

P – parkování. Není nutné používat ruční brzdu, pouze při stání v prudším kopci, aby se převodovka zbytečně nenamáhala. Záchranou pro roztržité řidiče jsou moderní převodovky, které do polohy P zařazují samy po vypnutí motoru či otevření dveří.

N – neutrál. Využívá se zřídkakdy, třeba v myčce nebo při tlačení vozu, když dojde palivo.

R – couvání. Bližší vysvětlení netřeba.

D – jízda. Po zařazení do polohy D můžete směle vyrazit.

M – manuální řazení. Přepnete-li do polohy M, můžete manuálně řadit pádly pod volantem.

S – sport. Některé automobily mají na řadiči volbu S pro sportovně laděnou jízdu.

sportaky.eu_autoskolaking_cz_01

Autoškola KING dodává, že jedinou nevýhodou automatické převodovky je nezvyk na to, že levá noha nic nedělá. Abyste nechtěně nesešlápli brzdový pedál, položte si ji co nejvíce nalevo a více se na ni soustřeďte. Tedy do doby, než si jízdu s automatem zažijete.

Napište komentář

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes Online. | Thanks to Highest CD Rates, WordPress Themes and WordPress Themes Directory